معرفی Google Analytics

<a href="http://www.google.com/analytics/">Google Analytics</a> برنامه ای کاربردی برای مدیریت ترافیک وب سایت ها میباشد. این سرویس رایگان میباشد و بواسطه آن میتوان گزارشهای گوناگونی از میزان بازدید، میانگین مدت زمان بازدید از صفحات گوناگون سایت، رده سنی بازدید کنندگان، تعداد صفحات مورد بازدید در هر بار ورود به سایت، جریان مشاهده صفحات گوناگون سایت، referral ها، کلمات کلیدی مورد جستجو، موقعیت جغرافیایی بازدید کنندگان و نوع سیستم عامل و بروزر آنها را مشاهده کرد. همچنین به صورت زنده یا Real Time میتوان ترافیک سایت و را مشاهده کرد. در این مقاله نگاهی اجمالی به انواع گزارشات Google Analytics خواهیم داشت و با بخشهای گوناگون آن آشنا خواهیم شد. توجه داشته باشید که Google Analytics دائماً در حال بروز رسانی است و بخشهای جدیدی به آن اضافه می شود و همچنین برخی از آنها در گذشته حذف شده اند.

مقالات مرتبط

Google Analytics برنامه ای کاربردی برای مدیریت ترافیک وب سایت ها میباشد. این سرویس رایگان میباشد و بواسطه آن میتوان گزارشهای گوناگونی از میزان بازدید، میانگین مدت زمان بازدید از صفحات گوناگون سایت، رده سنی بازدید کنندگان، تعداد صفحات مورد بازدید در هر بار ورود به سایت، جریان مشاهده صفحات گوناگون سایت، referral ها، کلمات کلیدی مورد جستجو، موقعیت جغرافیایی بازدید کنندگان و نوع سیستم عامل و بروزر آنها را مشاهده کرد. همچنین به صورت زنده یا Real Time میتوان ترافیک سایت و را مشاهده کرد. در این مقاله نگاهی اجمالی به انواع گزارشات Google Analytics خواهیم داشت و با بخشهای گوناگون آن آشنا خواهیم شد. توجه داشته باشید که Google Analytics دائماً در حال بروز رسانی است و بخشهای جدیدی به آن اضافه می شود و همچنین برخی از آنها در گذشته حذف شده اند.

چرا از گوگل آنالیز استفاده کنیم؟

سایت ها و برنامه های زیادی وجود دارند برای کنترل ترافیک سایت شما مانند Piwik ولی قابلیت هایی که گوگل آنالیز به شما خواهد داد کاملا منحصر به فرد است ، شما می توانید ببینید که کاربران از چه سایت هایی به شما ارجاع داده شده اند ، با چه کلمه ای در گوگل جستجو و در نهایت به سایت شما آمده اند ، یا حتی برای یک کلمه کلیدی که قصد بالا بردن سایت خود در آن کلمه را دارید هدف مشخص کنید و گوگل به شما کمک خواهد کرد و بسیاری خدمات و ابزار های مهیج دیگر که از کار کردن با آنها لذت خواهید برد.

ثبت سایت در گوگل آنلیز قدم اول

ابتدا به سایت Google Analytics رفته و با استفاده از اکانت گوگل وارد شوید اولین صفحه ای که بعد از ثبت نام و ورود در گوگل آنالیز مشاهده خواهید کرد مانند تصویر زیر خواهد بود.

Google Analytics

پس از کلیک کردن روی ثبت و مشهاده صفحه زیر مشخصات سایت خود را وارد کنید

Google Analytics

پس از تایید مقررات کدی به شما داده می شود که باید این کد را در انتهای تگ body یا head سایت قرار دهید تا گوگل بتواند سایت شما را monitor کند.

Google Analytics Google Analytics

اکنون می توانید به صفحه خانه برگردید و با کلیک روی All Web Site Data به محیط آنالیز گوگل وارد شوید.

تشریح قسمت های مختلف گوگل آنالیز

Dashboards : داشبورد شخصی شما که می توانید قسمت های انتخابی را در یک صفحه ببینید

Google Analytics

Intelligence Events : شما میتوانید با استفاده از رویدادهای هوشمند گوگل از تغییرات حاصله در فاکتورهای مورد نظر خود پیغام دریافت کنید. به طور مثال دریافت پیام در صورتی که تعداد بازدید از صفحه ای خاص از سایت شما 15% بیشتر شده باشد.

Google Analytics

Real-Time: در این بخش می توانید کاربران حاضر در سایت خود را مشاهده کنید . همچنین اطلاعاتی نظیر کشور بازدید کننده، مدت زمان حضور در سایت، کلمات کلیدی استفاده شده برای ارجاء بازدید کننده و یا فهرست سایتهای ارجاء دهنده کاربران به سایت شما نیز در این بخش برای کاربران حاضر در سایت ارائه میشوند.

Google Analytics

Audience : در این بخش گزارشات مربوط به میزان بازدید، علایق بازدید کنندگان، موقعیت جغرافیایی آنها، سیستم عامل، بروزر و ... قرار دارند.

Google Analytics

Acquisition : در این بخش مراجعی که کاربران از طریق آنها به سایت شما هدایت شده اند فهرست میشوند. مانند موتورهای جستجو، بک لینک ها، شبکه های اجتماعی و ... . همچنین میزان ترافیک ارسالی از هر یک از مراجع و میانگین مدت زمان حضور کاربران به ازای هر مرجع جداگانه گزارش شده اند.

Google Analytics

Behavior : در این بخش گزارشات مربوط به رفتار کاربران در سایت ارائه میشود. به طور مثال اینکه معمولاً کاربران از صفحه آغازین به کدام صفحات مراجعه میکنند و یا چه مدت در هر صفحه باقی می مانند و همچنین چند درصد از بازدید کنندگان بعد از مشاهده صفحه اول از سایت شما خارج میشوند و ...

Google Analytics

همانطور که ملاحظه می فرمایید بررسی دقیق تمامی بخشهای Google Analytics از حوصله یک مقاله خارج میباشد. در این مقاله سعی شده تا خوانندگانی که با این ابزار مدیریتی آشنایی نداشته اند با اهداف اصلی این ابزار آشنا شوند و مقدمه ای باشد بر تحقیقات بیشتر و استفاده هر چه دقیقتر و بهتر از این ابزار مدیریتی.