routing-in-mvc

مسیریابی (Routing) در ASP.NET MVC

قبل از معرفی فریم ورک mvc ، در asp.net کلاسیک یک رابطه مستقیم بین URL های درخواست شده از سوی کاربر و فایل های هارد دیسک سرور وجود داشت. سرور درخواست را از بروزر دریافت کرده و خروجی را از فایل مربوطه تحویل میداد. اما این روش در mvc کارآمد نیست چرا که درخواست ها از طریق اکشن متدها در کلاس های کنترلر پردزش میشوند. برای مدیریت URL ها فریم ورک MVC از یک Routing System بهره میبرد. در این مقاله چگونگی تنظیم و بکارگیری Routing System در MVC را با هم مرور کرده و خواهیم دید که چگونه این سیستم به شما اجازه ساخت URL های مورد نیازتان را میدهد.
working-with-views-part2

کار با View ها در ASP.NET MVC (بخش دوم)

در این مقاله نگاهی خواهیم داشت به layout ها، که دارای عملکردی مشابه masterpage های ASP.NET کلاسیک میباشند. سپس partialview ها را به عنوان view هایی که قابلیت تکرار در هر جایی از برنامه مان را دارند معرفی میکنیم. partialview همان مفهوم user control را القا میکنند و در آخر، helper method ها را در MVC مرور میکنیم که در تولید المنت های HTML همچون input , select, label به شما کمک میکند.
working-with-views

کار با View ها در ASP.Net MVC

در این مقاله به بخش مهم دیگری از فریم ورک MVC، یعنی View ها خواهیم پرداخت. View حاوی نتیجه ای است که کاربر نهایتا در بروزر خواهد دید، از طرفی میدانیم نمیتوان بطور مستقیم از انتساب های انجام شده در سمت کنترلر در view استفاده کرد. در قسمت اول مقاله امروز به بررسی روش های ارسال داده از کنترلر به view خواهیم پرداخت. در بخش دوم هم مروری خواهیم داشت بر view engine بسیار کارای Razor که در MVC برای رندر کردن view ها استفاده میشود.
css-facts

هفت تکنیک در CSS که احتمالاً با آنها آشنا نیستید

با انتشار نسخه سوم CSS و حمایت بیشتر مرورگر های وب از تکنولوژی های جدید همواره شاهد ترفند ها و استایلهای جدید در طراحی سایت خواهیم بود . این استایلها برای پیاده سازی افکتهای بصری پیچیده بدون نیاز به اسکریپ نویسی به این نسخه CSS اضافه شده اند . در این مقاله هفت کد رابه شما معرفی خواهیم کرد که احتمالا بیش از این استفاده نکرده اید.
working-with-action-methods

کار با Action Method ها در ASP.NET MVC

در این مقاله به بخش اصلی کنترلر mvc که همان action method ها هستند خواهیم پرداخت. به کمک همین action method هاست که میتوانیم به Request ها پاسخ دهیم. در ادامه با انواع مختلف خروجی یک action method آشنا خواهیم شد .
introducing-asp-mvc

معرفی ASP.NET MVC

معماری MVC در دهه 70 میلادی معرفی شد اما در آن زمان پیاده سازی برنامه های Stand Alone با استفاده از این معماری چندان مورد استقبال برنامه نویسان قرار نگرفت. اما با ظهور اینترنت و برنامه های مبتنی بر وب این معماری شانس دوباره ای یافت. ASP.NET MVC فریم ورک مبتنی بر معماری MVC مایکروسافت میباشد که در این سری مقالات به معرفی و بررسی آن خواهیم پرداخت. از دلایل محبوبیت این معماری نظام بخشیدن به پروژه های طراحی سایت میباشد. معمولاً به علت همکاری چندین تکنولوژی مختلف با هم در برنامه های مبتنی بر وب ساختار پروژه های بزرگ پیچیده میشوند و اعمال تغییرات و همچنین رفع خطا های پروژه مشکل و زمانبر میشوند که معماری MVC با جداسازی لایه های مختلف برنامه نویسی تا حد زیادی این مشکل را رفع کرده است. از دیگر مزایای این فریم ورک میتوان به کنترل کامل بر روی HTML نهایی، پشتیبانی از فریم ورکهای گوناگون برای Unit Testing ، کنترل بر روی آدرسهای URL و تعامل راحت تر با فریم ورکهای javascript اشاره کرد.
angular-anatomy-in-website-design-projects-part-two

بررسی آناتومی پروژه های طراحی سایت Angular بخش دوم

موضوع مورد بررسی در این مقاله Template ها و Data Binding در انگولار میباشد. template ها فایلهای ساده HTML هستند که همانند دیگر منابع استاتیک در کلاینت لود میشوند. رابط کاربری در template ها تعریف میشود که برای اینکار از کدهای استاندارد HTML به همراه دایرکتیو های انگولار استفاده میشود.
Training-Registration-site-in-Alexa

آموزش ثبت سایت در الکسا

شاخصهای بسیاری برای وب سایتها موجود میباشند که هر یک هدف جداگانه ای را از سنجش وب سایت ها دنبال میکنند. متاسفانه شاهد شایعات و برداشت های اشتباه از شاخصهای گوناگون میباشیم. به طور مثال شاخص PR یا همان Google Page Rank تنها برای رتبه بندی وب سایت ها در صفحات حاصل از جستجوی کاربران کاربرد دارد و نشان دهنده تعداد بازدید کنندگان از سایت نیست بلکه تعداد بازدید از سایت یکی از چندین فاکتور در محاسبه PR میباشد. همچنین رتبه Alexa ارتباط مستقیمی با موفقیت وب سایت در کسب رتبه در موتورهای جستجو ندارد. رتبه Alexa مانند دیگر شاخص های وب از طریق پردازش فاکتورهای مختلفی حاصل میشود. اما هدف اصلی این رتبه ارائه محکی برای تعداد بازدید سایت، رنج سنی، جنسیت و موقعیت جغرافیایی بازدید کنندگان وب سایت میباشد. لازم به ذکر هست که رتبه Alexa یک مقدار مقایسه ایست به این صورت که شما با استفاده از این رتبه میتوانید میزان بازدید سایت خود با دیگر وب سایتها را مقایسه کنید. یکی از کاربردهای اصلی رتبه Alexa تعیین هزینه تبلیغات در سایت شما میباشد هرچه بازدید بیشتر باشد و رتبه الکسا کوچکتر باشد هزینه تبلیغات در سایت شما بیشتر خواهد بود.
angular-anatomy-in-website-design-projects-part-one

بررسی آناتومی پروژه های طراحی سایت Angular بخش اول

بر خلاف دیگر فریم ورک ها که شما میتوانید قابلیتها و خصیصه های مختلف را انتخاب و از آنها در پروژه های خود استفاده کنید، معماری انگولار به گونه ایست که به صورت یک واحد یکپارچه باید از آن استفاده کرد. در مقاله گذشته با عنوان معرفی انگولار به معرفی عمومی انگولار پرداخته شد در این مقاله سعی بر این هست تا بخشهای مختلف تشکیل دهنده فریم ورک انگولار و همچنین ارتباط آنها با یکدیگر را بررسی کنیم.
google-analytics

معرفی Google Analytics

Google Analytics برنامه ای کاربردی برای مدیریت ترافیک وب سایت ها میباشد. این سرویس رایگان میباشد و بواسطه آن میتوان گزارشهای گوناگونی از میزان بازدید، میانگین مدت زمان بازدید از صفحات گوناگون سایت، رده سنی بازدید کنندگان، تعداد صفحات مورد بازدید در هر بار ورود به سایت، جریان مشاهده صفحات گوناگون سایت، referral ها، کلمات کلیدی مورد جستجو، موقعیت جغرافیایی بازدید کنندگان و نوع سیستم عامل و بروزر آنها را مشاهده کرد. همچنین به صورت زنده یا Real Time میتوان ترافیک سایت و را مشاهده کرد. در این مقاله نگاهی اجمالی به انواع گزارشات Google Analytics خواهیم داشت و با بخشهای گوناگون آن آشنا خواهیم شد. توجه داشته باشید که Google Analytics دائماً در حال بروز رسانی است و بخشهای جدیدی به آن اضافه می شود و همچنین برخی از آنها در گذشته حذف شده اند.
introducing-effects-in-jquery

آموزش jQuery- بخش چهارم (افکت ها)

استفاده درست از جلوه های بصری در صفحات وب کمک بسزایی در ارائه مطالب به کاربر میتواند داشته باشد. پیاده سازی جلوه های بصری به کمک جاوا اسکریپت در صفحات وب بسیار وقت گیر و نیازمند تجربه و درک صحیح از نحوه اجرای آن در بروزرهای گوناگون میباشد. خوشبختانه کتابخانه jquery با ارائه متدهای ساده و تضمین اجرای یکسان انیمیشن ها در بروزرهای گوناگون سرعت بالا و کد نویسی ساده در پیاده سازی انیمیشنها در کد کلاینت را به ارمغان آورده است. استفاده از انیمیشنها در صفحات وب مانند شمشیر دو لبه میباشد استفاده بیش از حد از آنها، سرعت خیلی بالا و یا خیلی پایین در اجرای آنها میتواند به میزان کاربر پسندی وب سایت لطمه بزند، لذا توصیه میشود از آنها صرفاً برای ارائه بهتر اطلاعات به کاربر استفاده شود. اکثر انیمیشن های jquery به لطف نسخه سوم CSS قابل پیاده سازی در CSS میباشند اما برخی از این جلوه های بصری هنوز قابل پیاده سازی در CSS نیستند و یا به علت اینکه هنوز این استایلها کاملاً استاندارد نشده اند و نیازمند پیشوند های مختص بروزرهای گوناگون میباشند، پیاده سازی آنها زمانبر و نیازمند استایلهای زیاد میباشد. در این مقاله برخی از کاربردی ترین انیمیشنهای jquery معرفی و بررسی میشوند.
introducing-events-in-jquery

آموزش jQuery- بخش سوم (رویدادها)

یکی از اهداف اصلی هر وب سایت تعامل با کاربر میباشد و سرعت پاسخ به کاربر یکی از فاکتورهای اصلی در میزان رضایت کاربران از وب سایت و یا کاربر پسندی وب سایت میباشد. بسیاری از وب سایتها ترجیح داده اند که درخواستهای کاربر را در سمت سرور پاسخ دهند که این امر نیازمند ارسال درخواست به سرور و انتظار پاسخ از سمت سرور میباشد به عبارت دیگر صفحه باید دوباره refresh شود که همین امر باعث کندی فرآیند پاسخ به کاربر میباشد که البته در برخی از مواقع این امر اجتناب ناپذیر میباشد. اما بسیاری از درخواستهای کاربر در سمت کلاینت قابل پاسخ میباشند و آن دسته از درخواستها که نیازمند پاسخ از طرف سرور میباشند نیز میتوانند با استفاده از AJAX سرعت پاسخدهی را بالا ببرند. به تعاملات کاربر با صفحه وب event یا رویداد گفته میشود مانند کلیک بر روی یک المان و یا بردن نشانه گر ماوس بر روی المان پاسخ به این رویدادها را اصطلاحاً event handling گفته میشود. در این مقاله به بررسی رویدادهای پر کاربرد در جاوا اسکریپت و نحوه هندل کردن آنها به کمک jquery خواهیم پرداخت.
manipulating-elements-in-jquery

آموزش jQuery- بخش دوم

یکی از مفاهیم مهم در کد نویسی سمت کلاینت امکان اعمال تغییرات بر روی المانهای گوناگون HTML و یا ایجاد المانهای جدید و الصاق آنها به document میباشد. در مقاله گذشته با نحوه انتخاب المانهای HTML در jquery آشنا شدیم. در این مقاله به معرفی متدها و تکنیکهای موجود در jquery جهت اعمال تغییرات در document و یا ایجاد المانهای جدید آشنا خواهیم شد.
introducing-jquery

آموزش jQuery

jQuery یک کتابخانه کمکی جاوا اسکریپت با شعار کد کمتر و عملکرد بیشتر میباشد. هدف اصلی از ایجاد این کتابخانه بالا بردن سرعت تولید نرم افزارهای مبتنی بر وب با ایجاد متدهای گوناگون جایگزین جاوا اسکریپت برای انتخاب المانهای HTML، هندل کردن رویدادها، جلوه های بصری، AJAX و بسیاری دیگر از عملکردهای جاوا اسکریپت میباشد که بدون استفاده از این کتابخانه پیاده سازی عمکردهای مشابه این متدها در جاوا اسکریپت زمانبر خواهد بود. همچنین دیگر هدف این کتابخانه برطرف کردن تفاوتهای اجرای جاوا اسکریپت در بروزرهای مختلف میباشد. این کتابخانه همچنان تحت توسعه و کد نویسی فعال میباشد و با ارائه هر نسخه شاهد بهبود سرعت اجرا و قابلیتهای جدید در آن هستیم. با وجود اینکه استفاده از این کتابخانه در حدود 70 کیلوبایت به حجم صفحه وب می افزاید اما مزایای استفاده از این کتابخانه کاملاً ارزش 70 کیلو بایت حجم اضافه برای صفحات وب را دارد.
introducing-angular

معرفی انگولار

پس از ظهور فن آوری AJAX شاهد پیدایش Web Application های بسیاری با حال و هوای Windows Application ها بودیم. اما هر چه پیچیدگی صفحات وب و منطق نرم افزاری آنها پیچیده تر میشد پیاده سازی این صفحات با استفاده از AJAX به مراتب زمانبرتر و پیچیده تر از پیاده سازی آنها به صورت سنتی میشد. همین مشکلات باعث تغییر نگرش برنامه نویسان وب به کد سمت کلاینت و ایجاد فریم ورک angular شد که در این سری مقالات به معرفی و بررسی آن خواهیم پرداخت.
using-base64-in-website-design

استفاده از تصاویر base64 در طراحی سایت

در این مقاله به بررسی تبدیل تصاویر به فرمت base64 و فواید استفاده از آنها در طراحی سایت خواهیم پرداخت. همچنین به معرفی افزونه Web Essential برای Visual Studio خواهیم پرداخت.
multiple-file-upload-and-preview-before-upload

آپلود همزمان به همراه پیش نمایش قبل از آپلود

قبل از معرفی HTML 5 امکان آپلود همزمان چند فایل تنها با تعیین حداکثر تعداد فایلهای قابل آپلود و قرار دادن تگهای input از نوع file به تعداد آنها در فرم امکانپذیر بود. همچنین اکثر سایتها نیاز به قرار دادن قیدهایی در رابطه با حجم فایلهای قابل آپلود دارند. که قبلا لازم بود این فایلها به سرور آپلود شوند و در سرور حجم آنها مورد بررسی قرار بگیرد.
central-and-Integrator-workflows-in-git

مدیریت پروژه با مدلهای متمرکز و ائتلافی گیت

در مقالات گذشته با فرمانهای گیت در رابطه با مخازن آشنا شدیم. در این مقاله با برخی متدهای پیشنهادی در رابطه با مخازن خارجی آشنا خواهیم شد. دو متد رایج برای استفاده از مخازن خارجی جهت همکاری بین برنامه نویسان مختلف بر روی یک پروژه عبارتند از مدل متمرکز و مدل ائتلافی. اگر قبلا با سامانه های مدیریت ورژنی همچون SVN و CVS کار کرده باشید با مدل متمرکز آشنایی کامل دارید.